Zdzisław Graczyk

Generał dywizji Wojska Polskiego
01.12.1934 Toruń

Biografia

Zdzisław Graczyk urodził się 1 grudnia 1934 roku w Toruniu. Był generałem dywizji Wojska Polskiego oraz wysokim oficerem logistyki w Sztabie Generalnym WP.

Po ukończeniu liceum w 1952 roku w Toruniu wstąpił do Centrum Wyszkolenia Kwatermistrzowskiego w Poznaniu, które przekształcono w Oficerską Szkołę Służby Tyłów. Po ukończeniu szkoły we wrześniu 1954 został promowany do stopnia podporucznika w korpusie oficerów kwatermistrzostwa. Następnie pełnił funkcje szefa zaopatrzenia żywnościowego batalionu w Oleśnicy, a od 1955 we Wrocławiu.

W latach 1957–1967 był szefem zaopatrzenia żywnościowego 10. pułku czołgów w Opolu, a następnie szefem dywizyjnego punktu zaopatrzenia 10. Dywizji Pancernej. W latach 1967–1970 studiował w Akademii Sztabu Generalnego WP w Warszawie. Po studiach służył jako kwatermistrz-zastępca dowódcy 2. pułku czołgów w Opolu (1970–1972) i kwatermistrz-zastępca dowódcy 4. Dywizji Zmechanizowanej w Krośnie Odrzańskim (1972–1975).

Następnie kontynuował służbę w Wojsku Polskim, m.in. na stanowiskach kwatermistrza–zastępcy dowódcy 10. Dywizji Pancernej w Opolu. W latach 1975–1977 studiował w Wojskowej Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych ZSRR im. K. Woroszyłowa w Moskwie. Po powrocie był szefem sztabu kwatermistrzostwa–zastępcą kwatermistrza Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu (1977–1978), a następnie awansował na pułkownika (1978) i pełnił funkcje kwatermistrza–zastępcy dowódcy okręgu (1978–1984).

30 września 1982 na mocy uchwały Rady Państwa PRL otrzymał nominację na generała brygady; nominację wręczył mu 11 października 1982 w Belwederze przewodniczący Rady Państwa prof. Henryk Jabłoński. Od września 1984 do marca 1991 był zastępcą Głównego Kwatermistrza WP. W marcu 1991 objął stanowisko zastępcy szefa Departamentu Wojskowego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przy Kancelarii Prezydenta RP i brał udział w pracach nad nową doktryną obronną RP po zmianach ustrojowych. Na mocy postanowienia Prezydenta RP z 16 października 1992 awansował na generała dywizji, nominację wręczył mu w Belwederze 9 listopada 1992 prezydent RP Lech Wałęsa. Od października 1992 do lipca 1995 pełnił funkcję zastępcy szefa Inspektoratu Logistyki Sztabu Generalnego WP i współtworzył nowy pion logistyki w Siłach Zbrojnych RP.

Latem 1995 zakończył służbę wojskową i został pożegnany przez ministra obrony narodowej Zbigniewa Okońskiego i szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Tadeusza Wileckiego. Przeszedł w stan spoczynku 11 sierpnia 1995.

W latach 1995–1997 był pełnomocnikiem szefa Sztabu Generalnego WP ds. upamiętnienia zbrodni katyńskiej. W 1996 dołączył do grona generałów – współzałożycieli Klubu Generałów WP, a w latach 2004–2007 pełnił funkcję wiceprezesa Klubu Generałów WP.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1985)
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1978)
Srebrny Krzyż Zasługi (1971)
Medal 40-lecia Polski Ludowej
Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”
Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”
Odznaka „Zasłużony Pracownik Rolnictwa” (1980)

Ciekawostki

W latach 1995–1997 był pełnomocnikiem ds. upamiętnienia zbrodni katyńskiej
W 1996 był współzałożycielem Klubu Generałów WP
W latach 2004–2007 był wiceprezesem Klubu Generałów WP

Udostępnij