Tomasz Bajerski
Biografia
Tomasz Bajerski urodził się 9 września 1975 roku w Toruniu i jest polskim żużlowcem i trenerem. Karierę żużlową rozpoczął w 1992 roku w Apatorze Toruń, w którym startował do 1996 roku. Potem przeniósł się do Stali Gorzów Wielkopolski, z którego wrócił do Torunia w 2001 roku i jeździł tam do 2004. W 2005 roku występował Wybrzeżu Gdańsk, a w 2006 w GTŻ Grudziądz. W 2007 podpisał kontrakt z Lokomotivem Daugavpils na Łotwie, a w 2008 ścigał się dla Speedway Miszkolc węgierskim.
Najważniejsze sukcesy młodzieżowe Bajerskiego to dwukrotne mistrzostwo Polski młodzieżowego (1993 i 1996). W turniejach o kaski indywidualnie zajął również drugie miejsca w Silver Kasku (1992) oraz Brązowym Kasku (1993). W rywalizacji juniorów zdobył cztery medale: złoto w 1992 i 1993 oraz brąz w 1994 i 1995. W drużynowych mistrzostwach Polski triumfował dwa razy w młodzieżowej kategorii: złoto w 1992 i srebro w 1993.
Największym dotychczasowym sukcesem było zakwalifikowanie się do cyklu Grand Prix IMŚ w 2003 roku, w którym startował przez jeden sezon. Reprezentował także Polskę na arenie międzynarodowej, m.in. w Pucharze Świata 2003, a w młodzieżowych mistrzostwach świata był finalistą w latach 1992–1994. Na torach krajowych rozegrał siedem finałów mistrzostw Polski oraz zdobył osiem medali mistrzostw Polski drużynowych z Apatorem i Stalą Gorzów (złoty 2001, srebrne 1995, 1996, 2003; brązowe 1992–1994, 2000). Ponadto w MPPK wywalczył złoto (1998) i srebro (2002) oraz brązowe medale w latach 1995–1997. Startował także w turniejach Złotego Kasku, w których dwa razy był w finale (1995 i 2002).
Ostatni występ ligowy Bajerski odnotował w lipcu 2010 roku w barwach KS Speedway – Polonii Piła. W kolejnych latach zajął się coachingiem: w sezonie 2017 został trenerem PSŻ Poznań, funkcję tę pełnił do zakończenia sezonu 2019, a następnie przez dwa kolejne sezony (2020–2021) pracował jako trener w Apatorze Toruń. Od sezonu 2022 ponownie objął stanowisko menedżera PSŻ Poznań i w czerwcu 2023 został z tej funkcji zwolniony. Później pomagał w parku maszyn Davidowi Bellego. W sezonie 2024 będzie managerem Abramczyk Polonii Bydgoszcz.