Martyna Jelińska

Florecistka
05.05.1992 Toruń

Biografia

Martyna Jelińska urodziła się 5 maja 1992 roku w Toruniu i jest polską florecistką.

W klubach reprezentowała Budowlanych Toruń, a od 2020 roku jest zawodniczką AZS AWF Poznań.

Na mistrzostwach Polski seniorów zdobyła cztery medale indywidualnie: srebrne w 2018, 2019 i 2021 oraz brązowy w 2017, a osiem medali drużynowo: złoty w 2017, srebrne w 2010, 2016, 2018, 2020 i 2021, oraz brązowe w 2014, 2015, 2019.

W 2010 została brązową medalistką mistrzostw świata juniorek w turnieju drużynowym (z Hanną Łyczbińską, Martą Łyczbińską i Emilią Rygielską).

W 2009 (z Hanną Łyczbińską, Martą Łyczbińską i Emilią Rygielską) i 2010 (z Natalią Gołębiowską, Martą Hausmani i Iwoną Olbromską) zdobyła brązowe medale mistrzostw Europy juniorek w turnieju drużynowym.

W 2012 została młodzieżową mistrzynią Europy w turnieju drużynowym (z Hanną Łyczbińską, Martą Łyczbińską i Emilią Rygielską), w 2014 młodzieżową mistrzynią Europy w turnieju indywidualnym, w 2014 i 2015 młodzieżową wicemistrzynią Europy w turnieju drużynowym (w obu startach zMariką Chrzanowską,Martyną DługosziAnną Szymczak).

W 2017 zdobyła brązowy medal Letniej Uniwersjady w turnieju drużynowym (z Julią Chrzanowską, Hanną Łyczbińską i Julią Walczyk).

Reprezentowała Polskę na mistrzostwach świata w 2013 (50 m. indywidualnie, 5 m. drużynowo), 2016 (10 m. drużynowo), 2017 (44 m. indywidualnie, 10 m drużynowo), 2018 (29 m. indywidualnie, 9 m drużynowo) oraz na mistrzostwach Europy w 2015 (5 m. drużynowo), 2016 (19 m. indywidualnie, 5 m drużynowo), 2017 (14 m indywidualnie, 6 m drużynowo), 2018 (26 m indywidualnie, 5 m drużynowo).

W czerwcu 2024 na Mistrzostwach Europy w Bazylei w Szwajcarii zdobyła srebrny medal drużynowo z Hanną Łyczbińską, Martyną Synoradzką i Julią Walczyk-Klimaszyk.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Młodzieżowa mistrzyni Europy w turnieju drużynowym (2012)
Młodzieżowa mistrzyni Europy w turnieju indywidualnym (2014)
Brązowy medal mistrzostw świata juniorek w turnieju drużynowym (2010)
Brązowy medal Letniej Uniwersjady w drużynie (2017)
Srebrny medal drużynowy na Mistrzostwach Europy w Bazylei (2024)

Ciekawostki

Przeszła z Budowlanych Toruń do AZS AWF Poznań w 2020 roku.
W 2024 roku zdobyła srebrny medal drużynowy na Mistrzostwach Europy w Bazylei.
Współpracowała przy turniejach z wieloma polskimi florecistkami, m.in. Hanną Łyczbińską i Martą Łyczbińską.

Udostępnij