Georg Bruno Kurt Götze

kolarz torowy i szosowy
21.06.1882 28.05.1913 Toruń

Biografia

Georg Bruno Kurt Götze (ur. 21 czerwca 1882 w Toruniu, zm. 28 maja 1913 w Berlinie) był niemieckim kolarzem torowym i szosowym, srebrnym medalistą olimpiady.

Największy sukces w karierze Bruno Götze osiągnął w 1906 roku, kiedy wspólnie ze swym bratem Maxem Götze zdobył srebrny medal w wyścigu tandemów podczas letniej olimpiady w Atenach. Na tej samej imprezie był też między innymi ósmy w wyścigu na 1000 m na czas, a rywalizacji w szosowym wyścigu ze startu wspólnego nie ukończył.

Na rozgrywanych dwa lata później igrzyskach olimpijskich w Londynie wystartował w trzech konkurencjach, ale w żadnym z występów nie uplasował się w czołowej dziesiątce.

Ponadto trzykrotnie zdobywał medale torowych mistrzostw kraju, w tym złoty w sprincie amatorów w 1906 roku. Nigdy nie zdobył medalu na mistrzostwach świata.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Srebrny medal olimpijski w wyścigu tandemów podczas igrzysk w Atenach (1906) razem z bratem Maxem Götze.
Ósme miejsce w wyścigu na 1000 m na czas podczas igrzysk w Atenach (1906).
Trzy medale torowych mistrzostw kraju, w tym złoty w sprincie amatorów (1906).
Uczestnictwo w igrzyskach olimpijskich w Londynie (1908) - trzy konkurencje, bez miejsca w czołowej dziesiątce.
Nigdy nie zdobył medalu na mistrzostwach świata.

Ciekawostki

Urodził się w Toruniu jako Georg Bruno Kurt Götze.
Miał brata Max Götze, z którym zdobył olimpijskie srebro w Atenach (1906).
Zmarł w Berlinie w wieku 30 lat.

Udostępnij