W okresie ferii zimowych 2024, dzieci i młodzież będą cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem. W różnych regionach kraju, ferie zaplanowane są od połowy stycznia do końca lutego. Wzmożony ruch drogowy, zarówno autobusów, jak i samochodów osobowych, będzie widoczny na drogach, związany z wyjazdami na wypoczynek zimowy.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest priorytetem, dlatego planowane są policyjne kontrole autobusów oraz kierowców, którzy będą odpowiedzialni za przewóz najmłodszych na miejsca ich zimowego odpoczynku. Inspekcje obejmować będą między innymi sprawdzenie stanu technicznego pojazdów, ich wyposażenia, czasu pracy kierowców, uprawnień oraz stanu psychofizycznego i trzeźwości prowadzących. Lista punktów kontroli autobusów została przygotowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i jest dostępna dla zainteresowanych.

Ponadto, funkcjonariusze patrolujący drogi będą interweniować w przypadku wykroczeń, z naciskiem na przestrzeganie limitów prędkości, korzystanie z pasów bezpieczeństwa i odpowiednie przewożenie dzieci. Zadbają również o płynność ruchu na głównych trasach oraz drogach prowadzących do miejsc wypoczynku i atrakcji turystycznych.

Nie wszyscy maluchy wybiorą się na ferie poza miejsce zamieszkania. Dla tych pozostających w domach, ważne jest, aby rodzice i opiekunowie przypomnieli im podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Zaleca się również zaopatrzenie dzieci w elementy odblaskowe, co zwiększy ich widoczność po zmroku. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na wybór bezpiecznych miejsc do zabaw na śniegu, z dala od ruchliwych ulic i skrzyżowań.

Źródło: https://torun.policja.gov.pl/

Archiwum: styczeń 2024